Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi beduks z miasteczka Tczew. Mam przejechane 72436.86 kilometrów w tym 1981.80 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.32 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie. baton rowerowy bikestats.pl
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl Free counters!

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy beduks.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 38.70km
  • Czas 02:25
  • VAVG 16.01km/h
  • VMAX 34.00km/h
  • Temperatura 22.0°C
  • Kalorie 1455kcal
  • Podjazdy 560m
  • Sprzęt Author Mission
  • Aktywność Jazda na rowerze

Zimowy Izrael 2016 dzień 9.

Niedziela, 21 lutego 2016 · dodano: 05.03.2016 | Komentarze 4

Brzegiem morza Martwego i nocleg w kibucu Side Boker.

Po spokojnej nocy w Ein Gedi gdzie spałem w namiocie rozbitym na betonie przed wejściem do parku dla żywych zwierząt. Zjadłem śniadanko do stałem zamarznięta butelkę z woda która rehabilitowałem nogę. Wiedziałem, ze dziś na rowerku za wiele nie pohulam a podjazd był na 100 m w górę. Więc pozostawał tylko autobus do największego miasta centralnego Izraela Beer Szewa. Zrobiłem godzinna wycieczkę po okolicy nad morze kilka fotek i jazda pustym autobusem. W planach miałem zwiedzanie największego kurortu nad morzem Martwym Ein Bokek zwiedziłem zza szyby autobusu. Masada tez odprowadzona wzrokiem , na szczęście byłem na niej w 2005 roku więc mniej żal. Kąpiel w morzu Martwym a właściwie leżenie na wodzie uczucie znane z pewnością dziwne. Pokręciłem kilka kilosów po Beer Szewa. Kupiłem z dużym trudem maść przeciwzapalną 50 NIS ale działała natychmiast rano następnego dnia opuchlizna znacznie mniejsza. Następny autobus wysiadłem w Kibucu Side Boker takim prawdziwym, niesamowity twór. Chciałem zaopatrzyć się w sklepie wyjaśniono mi, ze sklep jest tylko dla mieszkańców. Ciekawostką jest to , ze w tym właśnie kibucu żył i mieszkał założyciel potęgi nowoczesnego Izraela premier Ben Gurion kolonizator pustyni Negew. Jego słowa brzmiały" Albo my pokonamy tą pustynie , albo ona pokona nas". Po kilkudziesięciu latach widać , ze wygrał w sporej mierze człowiek. 5 km dalej był kolejny kibuc w którym miałem nocleg u niesamowitego Tamira którego gościnność przechodzi ludzkie pojecie. Jednocześnie gościł 4 osobową rodzinę z Gdańska 2 AngliI 2 miejscowe i mnie. Dał wszystkim kolacje pyszne spaghetti poczęstował arakiem i był bardzo szczęśliwy z tego powodu. Zapomniałem dodać , że chodził boso jak Cejrowski. Spotkałem kolejną niezwykłą osobę na swojej podróżniczej drodze. 

O KIBUCU CZYLI KOMUNA  W REALU. 

Jakby ktoś chciał można nawet dzisiaj zapisać sie do kibucu zyć i pracować zapomnieć o podatkach, mamonie, opłatach,  kredytach itp. są polacy którzy takiego życia spróbowali.
Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.
Ideowym podłożem powstawania kibucu jest połączenie syjonizmu z socjalizmem; wśród celów funkcjonowania kibucu ważne było przekształcenie świadomości Żydów poprzez nauczenie ich pracy fizycznej na roli oraz walki w obronie wspólnoty. Mieszkańcy kibucu nie mają własnego majątku, posiadają równe prawa i obowiązki; decyzje dotyczące strategii gospodarczej i podziału dochodów podejmuje walne zebranie kibucników; ono też wybiera komitet kierujący życiem kibucu między walnymi zebraniami. Przynależność do wspólnoty jest dobrowolna.

Kibuce jako eksperyment społeczny

Zasady życia w kibucach przypominały w pewnym stopniu niektóre postulaty utopijnego komunizmu, choć ich założyciele nie odwoływali się do tej ideologii. Główną zasadą był brak własności prywatnej, wspólnota całego majątku, wspólnota dzieci oraz całkowita równość kobiet i mężczyzn. W tym kontekście kibuce realizowały także częściowo postulaty feminizmu i egalitaryzmu. W kibucach negowano istnienie tradycyjnych ról płciowych. W praktyce odbywało się to przez maskowanie cech płciowych za pomocą luźnego ubrania, wykonywanie tradycyjnie męskich prac przez kobiety oraz unikanie np. stosowania makijażu. Ciąża i poród były traktowane jako jedyna, narzucona przez biologię, aktywność odróżniająca kobietę od mężczyzn. Jednak wychowanie dzieci – ze względu na wspólnotę – nie było postrzegane jako rola kobieca i w założeniu miało być realizowane przez wszystkich bez względu na płeć. Unikano indywidualizacji dzieci przez sformułowanie „mój syn” lub „moja córka”. Kobiety były zachęcane do karmienia każdego dziecka w jego okresie niemowlęcym, nie tylko urodzonego przez siebie. Z tego samego względu usiłowano przekierować uczucia indywidualne – takie jak miłość między kobietą a mężczyzną czy miłość macierzyńska – na uczucia wobec wspólnoty. Indywidualizm był traktowany jako defekt moralny. Tolerowane były sformalizowane związki małżeńskie, ale bez całej rytualnej otoczki tradycyjnie im towarzyszącej.
W dłuższym okresie system ten nie został jednak utrzymany. Obserwacje dokonane w kibucu Kiryat Yedidim pokazały, że po pewnym czasie społeczności powróciły do tradycyjnych ról płciowych. O ile w 1920 roku zatrudnienie kobiet wynosiło 50%, o tyle po 30 latach pracowało już jedynie 12% kobiet, reszta zajmowała się wychowaniem dzieci, edukacją i usługami. W kibucu Artzi w 1975 roku pracowało również 12%, z czego 9% na roli zaś 3% w zawodach przemysłowych. Mężczyźni stanowili 87% rolników, 77% pracowników przemysłowych i 99% pracujących na budowach. Kobiety z kolei stanowiły 84% pracowników w edukacji i usługach[2]. Również w administracji kibuców z czasem kobiety przestały zajmować równy procent miejsc – 84% stanowisk zajmowali w niej mężczyźni, którzy stanowili również 71% osób zarządzających kibucem oraz 78% aktywistów politycznych. Badacze przypisywali tę zmianę podejściu młodych pokoleń, urodzonych w kibucach, które nie podzielało ideologicznego zaangażowania ich założycieli w egalitaryzm. O ile w pierwszym pokoleniu 68% kobiet wyrażało przekonanie, że macierzyństwo jest dla nich ważniejsze niż praca, o tyle w drugim pokoleniu było to już 88%. Z czasem nastąpił także stopniowy powrót do indywidualnych relacji rodziców z dziećmi a także w parach małżeńskich.

Kibuc Side Boker został założony 15 maja 1952. W latach 1953-1955 i od 1970 aż do swojej śmierci w 1973 mieszkał tutaj Dawid Ben Gurion. W Sde Boker znajduje się jego grób. Dawid Ben Gurion popierał osadnictwo na Negewie i był inicjatorem założenia w 1967 winnic w Sde Boker. Dawid Ben Gurion - pierwszy premier Izraela, uważany za jednego z twórców państwa i „Ojca Narodu”. Po wycofaniu się z życia politycznego zamieszkał w tutejszym kibucu.




trasa 38 km rowerem 152 km autobusem
Jak rozbić namiot na betonie ... da sie było miło i wygodnie murek zasłaniał od wiatru
Jak rozbić namiot na betonie ... da się było miło i wygodnie murek zasłaniał od wiatru © beduks
Rano przed namiotem takie mega myszki biegały
Rano przed namiotem takie mega myszki biegały © beduks
Nowy dzień nowe sposoby
Nowy dzień nowe sposoby © beduks
Mój super biwak w Ein Gedi
Mój super biwak w Ein Gedi © beduks
Spałem w gaiku palmowym mrówki wielkie jak pszczoły
Spałem w gaiku palmowym mrówki wielkie jak pszczoły © beduks
Mój nocleg wypadł przy kasach do otwartego parku dla zwierzat żyjacych na wolności
Mój nocleg wypadł przy kasach do otwartego parku dla zwierząt żyjących na wolności © beduks
To takie pustynne zwierzatka niegrożne
To takie pustynne zwierzątka niegrożne © beduks
Kamlot w morzu troche osolony
Kamlot w morzu trochę osolony © beduks
Mój authorek na brzegu morza Martwego dokładnie -414 mnpm
Mój authorek na brzegu morza Martwego dokładnie -414 mnpm © beduks
Morza brzeg ptaków śpiew
Morza brzeg ptaków śpiew © beduks
Soli do solniczki?
Soli do solniczki? © beduks
Wieliczka wysiada
Wieliczka wysiada © beduks
Słono nawet bardzo
Słono nawet bardzo © beduks

Pustynne klimaty Ein Gedi
Pustynne klimaty Ein Gedi © beduks
Plażowe innstalacje w remoncie
Plażowe instalacje w remoncie © beduks
Nadmorsko w remoncie
Nadmorsko © beduks
Ein Gedi ma urok
Ein Gedi ma urok © beduks

Rano nad morzem
Rano nad morzem © beduks
Oaza Ein Gedi
Oaza Ein Gedi © beduks
W oczekiwaniu na autobus
W oczekiwaniu na autobus © beduks
Puściutki i wygodny
Puściutki i wygodny © beduks
Fajne widoczki
Fajne widoczki © beduks
Kurort nr 1 nad morzem Martwym
Kurort nr 1 nad morzem Martwym © beduks
Brzeg w Ein Bokek
Brzeg w Ein Bokek © beduks
Ein Bokek
Ein Bokek © beduks
Nad morzem Martwym
Nad morzem Martwym © beduks
Brzeg w Ein Bokek naj kurorcie
Brzeg w Ein Bokek naj kurorcie © beduks
W kierunku Beer Szewa
W kierunku Beer Szewa © beduks
Znowu na poziome morza
Znowu na poziome morza © beduks

Z trasy
Z trasy © beduks
Pustynia zaskakuje
Pustynia zaskakuje © beduks
Przed Beer Szewa
Przed Beer Szewa © beduks
Fajka militarna
Fajka militarna © beduks
Wybór spory w BEER SZEWA
Wybór spory w BEER SZEWA © beduks
Samotne 3 wg mapy w Izraelu to juz jest las
Samotne 3 wg mapy w Izraelu to już jest las © beduks
Widok na Negev
Widok na Negev © beduks

Z okna busa
Z okna busa © beduks
Kibucowy sklep tu się nie płaci się bieze jak sie zapracuje
Kibucowy sklep tu się nie płaci się bieze jak sie zapracuje © beduks
Taki trochę szary kibuc Side BOKER
Taki trochę szary kibuc Side BOKER ale basen jest© beduks
Kibuc twór obronny pustynny zorganizowany by przeżyć
Kibuc twór obronny pustynny zorganizowany by przeżyć © beduks
Klimaty spełnionego komunizmu
Klimaty spełnionego komunizmu © beduks
Kibuc posiada własna stację paliw
Kibuc posiada własna stację paliw © beduks
Pustynne widoczki Negev
Pustynne widoczki Negev © beduks
Degustacja prawdziwego araku u Tamira
Degustacja prawdziwego araku u Tamira © beduks

Tamir i Patrycja z Gdańska
Kategoria Zim. Izrael 2016



Komentarze
Nefre
| 10:54 wtorek, 8 marca 2016 | linkuj O kibucu nigdy nie słyszałam...., jestem w szoku, że tam coś takiego istnieje - tacy izraelscy Mormoni..... Fajnie wyglądają te kamienie z soli na plaży...
DaruS
| 13:15 sobota, 5 marca 2016 | linkuj Najważniejsze, że ciepło i ten fascynujący wielkopowierzchniowy las :) Pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy z nogą
giovanni
| 11:56 sobota, 5 marca 2016 | linkuj Super wyjazd! pozdr
ps. ostatnio słucham dużo piosenek w yiddish :)
Ciacho1985
| 10:51 sobota, 5 marca 2016 | linkuj Niezła wyprawa!
Szacunek, pozdrawiam! :)
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa anasp
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]